Chłopiec w pasiastej piżamie, John Boyne

John Boyne, Chłopiec w pasiastej piżamie
Przekład: Paweł Łopatka
Wyd. Replika, 2013

Realistyczna powieść podejmująca temat rzeczywistości hitlerowskich obozów koncentracyjnych widzianych z perspektywy dziecka. 
Dziewięcioletni Bruno, syn niemieckiego oficera, wraz ze swoją rodziną przeprowadza się z z ogromnego, trzypiętrowego domu w Berlinie do tajemniczego Po-Świata.Nowe miejsce jawi się chłopcu jako okrutne i nieprzyjazne, a jednocześnie intryguje go widok...
z okna. Obserwuje ludzi w dziwnych, pasiastych ubraniach przebywających na terenie otoczonym kolczastym drutem. Pasja odkrywcy doprowadza do spotkania Brunona z jego rówieśnikiem, Szmulem, mieszkającym po drugiej stronie drutów. Chłopcy spędzają ze sobą coraz więcej czasu, a świat Szmula, niezrozumiały dla Brunona, staje się coraz bardziej fascynujący. W wyniku tej przyjaźni rodzi się w niemieckim chłopcu potrzeba bezpośredniego poznania  go. 
Wojna najczęściej ukazywana jest z perspektywy dorosłych, z wyraźnym podziałem na katów i ofiary. Przyjaźń miedzy synem niemieckiego reżysera i rówieśnikiem z obozu zagłady przełamuje schemat opowiadania.o wojnie. Jednocześnie książka ukazuje takie wartości jak: przyjaźń, tolerancja, akceptacja, wolność. Ciekawym motywem jest zamiana ról - znana w literaturze światowej (Książę i żebrak Marka Twaina) ujawniająca schematyczny sposób patrzenia na drugiego człowieka, który w tym wypadku prowadzi do tragedii.
Hanna Romanyk,
Agnieszka Nurzyńska,
Małgorzata Osiak

Na podstawie książki powstał film, prod. USA, Wielka Brytania, 2008.
Reżyseria: Mark Herman
Wykonawcy: Asa Butterfield, Jack Scanlon i inni.
Muzyka: James Horner



4 komentarze:

  1. Ciekawa propozycja lektury (tematyka wojenna + bohater dziecięcy). Zmiana perspektywy.
    K. Gałan

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to lektura, która pokaże dzisiejszej młodzieży okrutną wojnę, ale z niezwykłej perspektywy.
    M. Plebańczyk, SP 355

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam. Koniec książki zaskakujący. Brnięcie w zło i w nieznane. Czasem już nie ma wyjścia. Inni za nas decydują. Z katów możemy stać się ofiarami lub nasi bliscy się nimi stają.
    Barbara Nurzyńska

    OdpowiedzUsuń
  4. Katalog tematów poruszanych w książce, który ułatwi nauczycielowi zorientowanie się, o czym będzie mógł rozmawiać z uczniami. Treść zachęcająca do przeczytania, ale niezdradzajaca zbyt wielu szczegółów.

    OdpowiedzUsuń